Sıvı Kromatografisi

Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi (HPLC)


Yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC), bir karışımdaki her bileşenin ayrılması, tanımlanması ve nicelenmesi için analitik kimyada kullanılan bir tekniktir. Teknik, katı bir adsorban maddesiyle (sabit faz) doldurulmuş bir kolondan numune karışımını içeren bir basınçlı sıvı çözücüsünün (mobil faz) yüksek basınçla ilerletilmesi mantığına dayanır. Numunedeki her bir bileşen, kolondaki adsorban malzeme ile moleküler etkileşim içerisindedir. Ancak bu etkileşim her bir bileşen için farklıdır. Bu durum farklı bileşenler için farklı akış hızlarına neden olur ve bileşenlerin kolondan dışarı akarken ayrılmasına yol açar. Analiz yapılan numuneye bağlı olarak da sistem ile bütünleşik absorbans, floresans, elektrokimyasal, iletkenlik veya refraktif indeks (RID) dedektörleri ile bu bileşenlerin kalitatif tayinleri yapılabilmektedir. Ayrıca, HPLC sistemi bir kütle spektroskopisine bağlanarak ya da primer standart maddeler kullanılarak hazırlanan kalibrasyon çözeltileri ile hedef bileşenlerin kantitatif tayinleri yapılabilmektedir.

Cihaz Bilgileri

Marka: Agilent

Model: Infinity Series

Kurulum: μ-Degasser bağlantılı binary pompa; 100`lü 2 mL`lik vial autosampler; Sıcaklık kontrollü kolon kompartmanı; Diode Array (DAD) dedektör

 

Uygulama Alanları:

Gıda ve içecek endüstrisi, kozmetik endüstrisi, çevre mühendisliği konuları, petrokimya, ziraat, tüketim maddeleri, endüstriyel kimya, farmakoloji vb. çok çeşitli alanlarda kimyasal ayırım, saflaştırma, tespit etme ve miktar belirleme amaçlı analizler.